Jeneratör Fiyatları ve Çeşitleri

17 Temmuz 2018 itibariyle Türkiye'de satışta olan 51 markadan 747 jeneratör için fiyatlar listeleniyor. 28 farklı satıcı arasında fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

Hemen hemen hayatın her alanında, özellikle iş yaşamında, kesintisiz enerjiye duyulan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Buna bağlı olarak, jeneratör kullanımı da yaygınlaşıyor. Siz de artık olası enerji yetersizlikleri ve kesintilerinde, işinizin sekteye uğramadan devam etmesini istiyorsunuz ve bunun için zaman kaybetmeden iş yerinize uygun bir jeneratör almayı planlıyorsunuz. Ancak kendinizi, bu konuda doğru karar verebilecek kadar yetkin hissetmiyorsunuz... Bu noktada, piyasadaki modellerle kafanızı daha da çok karıştırmamak için öncelikle nasıl bir jeneratöre ihtiyacınızın olduğunu netleştirmeniz gerekiyor.

Jeneratör alırken nelere dikkat edilmeli?
Jeneratör seçimi
nde, cihazın ilk çalışma anından itibaren yaklaşık 30 dakikalık sürede ürettiği "maksimum çalışma gücü"nü ve maksimum çalışma gücünün yaklaşık yüzde 90'ı olan "sürekli çalışma gücü"nü dikkate almalısınız.

Jeneratör seçiminizi kaliteli enerji üreten modellerden yana kullanabilirsiniz.

Cihazı kullanım amacınızı göz önünde bulundurarak marşlı ve otomatik jeneratör seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Motoru, alternatörü, kontrol ve egzoz sistemi kaliteli ve güçlü olan alternatiflere yönelebilirsiniz.

Satın alacağınız jeneratörün sessiz çalıştığından emin olmalısınız.

Jeneratörünüzün sıklıkla bir yerden başka bir yere taşınacağını düşünüyorsanız, modellerin taşınabilirlik özelliklerine de bakmalı, seçiminizi portatif olanlardan yana yapmalısınız.

İş yerinizde kullanacağınız jeneratörü seçmeden önce, onu nerede çalıştıracağınıza karar vermeli ve doğru bir şekilde güç tespitini yaptırmalısınız.

Jeneratör Çeşitleri
İki farklı jeneratör çeşidi bulunur. Bunlardan ilki, alternatif akım üreten jeneratörler, yani alternatörlerdir. AC ile gösterilen alternatörler, günümüzdeki elektrik enerjisinin çoğunu üreten jeneratörlerdir.

İkinci jeneratör çeşidi ise, doğru akım üreten jeneratörler, yani dinamolardır. DC ile belirtilen bu jeneratörler, güç elektroniğindeki gelişmeler nedeniyle kısıtlı olarak kullanılmaktadır.

Hem AC hem de DC jeneratörlerde ortaya çıkan elektrik enerjisi aynı olmakla birlikte, makinelerin yapımlarında ve tasarımlarında farklılıklar görülmektedir.

Jeneratör Gücü
Yeni bir jeneratör alırken ne kadarlık bir güce ihtiyacınız olduğunu da düşünmelisiniz. İhtiyacınızın üzerinde güce sahip bir jeneratörün maliyetinizi artıracağını; altında bir gücün ise verimsiz kalacağını göz ardı etmemelisiniz. Tüm cihazlarınızı çalıştırabilecek güçte bir model sizin için yeterli olacaktır. Bu noktada, jeneratörün ne kadar zaman boyunca çalışacağı, stabil olmayan yüklerin ne kadar çekeceği gibi detayları da göz önünde bulundurmanızda yarar var.

"Jeneratörün gücünü nereden anlayabilirim?" diye soruyorsanız, modellerin üzerinde cihazın ürettiği gücü kVA değerinde olarak bulabilirsiniz.

VA= Volt x Amper

1 kVA= 1000 VA

Taşınabilirlik

Sabit Jeneratörler
Piyasadaki jeneratör modellerine bakarken, taşınmaya uygun olmayan sabit jeneratörleri mutlaka göreceksinizdir. Boyutlarıyla dikkat çeken ve geniş bir alanda çalıştırılabilen bu jeneratörler, montaj yapılan yerde sabitlenerek kullanılabilmektedir.

İş yeriniz için sabit jeneratörün uygun olacağını düşünüyorsanız, tercihinizi bu özellikteki modellerden yana kullanabilirsiniz. Ancak, cihazınız için oda yapacak yeriniz bulunmuyorsa, ses izolasyon kabinleri ile sabit jeneratörünüzü hem dış etkenlerden koruyabilir hem de makinenin gürültüsünü azaltabilirsiniz.

Portatif Jeneratörler
"Yeni jeneratörümü sadece iş yerinde değil, evde ya da sahada da kullanmak istiyorum" diyorsanız, portatif jeneratörleri değerlendirebilirsiniz. Hava soğutmalı olarak üretilen bu jeneratörler, sabit modellere göre çok daha hafif ve kolay taşınabilir özelliktedirler. 50 ile 100 kg arasında bir ağırlığa sahip olan bu portatif jeneratörleri, bir ya da iki kişinin kaldırabilmesi mümkündür.

Jeneratör alışverişinde tercihiniz portatif modellerden yana ise, işinizi daha da kolaylaştırmak için tekerlekli ve olabildiğince hafif seçeneklere yönelebilirsiniz.

Jenaratör Çalışma Sistemi
Jeneratör modellerie bakarken iki tip çalışma sistemiyle karşılaşabilirsiniz. Bunlardan ilki, manuel olarak harekete geçirilebilen ipli jeneratörlerdir. İpli sisteme sahip olan cihazları çalıştırabilmek için marş motoruna ip sarılıp çekilmesi gerekmektedir. Bu da biraz zahmetli bir iştir.

İkincisi ise, daha kolayca çalıştırılabilen elektrikli jeneratörlerdir. Düğmesine basınca çalışmaya başlayan bir jeneratör arıyorsanız, tercihinizi elektrikli çalışma sistemine sahip olan cihazlardan yana kullanabilirsiniz.

Jenaratör Çalışma Biçimi
Jeneratör seçiminizi yaparken cihazı ne kadar süre boyunca çalıştıracağınızı da dikkate almalısınız. Buna göre, piyasadaki modellerin çalışma biçimlerini değerlendirebilir ve sizin için uygun olan cihaza yönlenebilirsiniz.

Standby Çalışma
Standby çalışma biçimi
ne sahip jeneratörlerden, anlık ihtiyaçlar için yararlanılmaktadır. Acil ve kısa süreli kesintilerde jeneratörün verebileceği maksimum güce odaklanan bu çalışma tipi, yılda 200-500 saat arasında kullanılabilir.

İş yeriniz şebekenin güvenilir olduğu bölgelerden birinde yer alıyorsa, Standby çalışma biçimine sahip modellerden birini tercih edebilirsiniz.

Prime Çalışma
Uzun süreli kesintilerin yaşandığı yerlerde çalışıyorsanız, Prime çalışma biçimine sahip jeneratörlere göz atabilirsiniz. Sınırsız çalışma saati sunan Prime çalışma tipi, yıllık ortalama 500 saatin üzerinde kullanılabilmektedir. Belli oranlardaki değişken yükler altında da çalışabilen bu tip, her 12 saatte bir yüzde 10 aşırı yüklenmeye izin vermektedir.

Benzinli jeneratör
Genellikle 5 kVA'nın altındaki modeller için tavsiye edilen benzinli jeneratörler, 15 kVA'ya kadar üretilmektedirler. Hafif ve dolayısıyla kolay taşınabilir oluşlarıyla bilinen bu jeneratörleri, portatif kullanımlar için tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte, jeneratör seçiminde "Sessizlik önemli" diyenlerdenseniz, kabinsiz modeller arasında diğer yakıt alternatiflerini kullananlara göre daha sessiz çalışan benzinli jeneratörlere öncelik verebilirsiniz. Ancak, benzinin yanıcı, raf ömrü kısa (yaklaşık 12 ay), büyük miktarlarda saklanması tehlikeli ve biraz da pahalı bir yakıt olduğunu unutmamalısınız.

Dizel Jeneratör
5 kVA ile 2500 kVA arasında üretilen dizel jeneratörler, ağır hizmet koşullarına uygun olarak geliştirilmiştir. Katkı maddeleriyle birlikte çok soğuk havalarda bile sorunsuz çalışabilen bu cihazlar, benzinli modellere göre daha uzun ömürlü oluşlarıyla bilinirler.

Yakıtlar arasında en az yanıcı özelliğe sahip olan dizelin kullanıldığı bu jeneratörlerin güvenlik seviyesi, benzinli alternatiflere göre daha yüksektir ve kapalı alanlarda daha çok tercih edilir. Bununla birlikte, benzine göre daha ucuz ve verimli bir yakıt türü olan dizel ile çalışan bu cihazlarda, üretilen enerji birim maliyetleri de daha düşüktür. Ancak dizel jeneratör alırken, cihazın biraz gürültülü çalışacağını ve içindeki dizelin katkı maddesi olmadan 18-24 ay raf ömrünün bulunduğunu es geçmemelisiniz.

Tüm bunların yanı sıra, iş yerinize uygun bir jeneratör almadan önce, bütçenizi göz önünde bulundurmalı ve almayı düşündüğündüğünüz modeli sizden önce kullanmış kişilerin kullanıcı yorumlarını değerlendirmelisiniz.

  1. >
  2. >
  3. >
  4. Jeneratör

ÖncekiSayfa: 1 / 32Sonraki

Jeneratör Kategorisinde Geçerli Kampanyalar

Son gün 1 AğustosKampanyalar, indirimler, kuponlar bir arada burada!Tüm Kampanyalar

En Çok İlgi Gören Jeneratörler

Jeneratör Yorumları ve Önerileri

Tüm yorumları gör

En Çok Aranan Jeneratör Markaları

Ne, nerede, en ucuz?
Akakçe üyeliği ile fiyat düşüşlerinden, kampanyalardan ve indirimlerden anlık haberdar olun, her zaman en ucuza alın.

Üye Ol
1 Aradığınızı en ucuz
fiyata bulun.
  • Binlerce satıcının ürünlerini otomatik olarak izliyoruz.
  • Aradığınız ürün hangi satıcıda ne kadara satılıyor bir arada listeliyoruz.
2 Gerçek indirim ve
avantajları yakalayın.
  • Kalabalık reklam mesajları, ilgisiz Google sonuçları arasında kaybolmayın.
  • Akakçe'de birebir aynı ürün için fiyatlar karşılaştırılır.
3 Çarşı, pazar ya da internette,
her alışverişte Akakçe yanınızda.
  • Nerede olursanız olun alışverişe Akakçe'den başlayın.
  • Yalnızca bir ürünü bir gün değil, her ihtiyacınızı her gün en ucuza alın.
Akakçe olarak daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, çerezler ile toplanan kişisel veriler Kullanım Sözleşmesi ve Güvenlik ve Gizlilik Politikası'nda belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuata uygun olarak kullanılacaktır.

© 2000-2018 Akakçe Bilgi Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş.
Kayıtlı Elektronik Posta Adresi: akakcebilgiteknolojileri@hs06.kep.tr
Mersis No: 0011056436000001

akakce.com tüketiciler için ücretsiz bir bilgi servisidir. Alışveriş öncesi sipariş edilecek ürünle ilgili geçerli bilgi her zaman için ilgili mağazanın web sitesinden alınmalıdır. akakce.com'da verilen bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden veya bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemler sonucu meydana gelebilecek her türlü maddi ve manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı akakce.com sorumlu tutulamaz.

akakce.com'da yer alan bütün marka ve isimlerin hakları ilgili firmalara aittir.

0.046 s